Vaření na ohni nejen pro zálesáky

Vaření na ohni nejen pro zálesáky

Oheň je zlý pán, avšak i dobrý sluha. To věděli lidé už v pravěku. Vaření na ohni je aktuální jen co se na zemi objevil člověk. Oheň nás nejen zahřeje, ale i nakrmí. Vaření na ohni bylo pravda v pravěku asi dost jiné a v kurzu byl především mamut, ale v dnešní době se vlastně ničím neliší, jen přibyly způsoby, jak jídlo na otevřeném ohni připravujeme a mamuta jsme vyměnili za jiné dobroty.

Čtěte také:

Pečené brambory v popelu

Kotlíkový guláš na ohni

Vaření na ohni je ojedinělé a vrátí vás k vlastní podstatě. Oheň je skvělý kuchař, jehož kulinářské umění nepředčí snad žádný jiný způsob přípravy jídla. Plameny dodají pokrmům jinou, doslova lesáckou chuť. Vařte na ohni, budete jistě mile překvapeni.

Vaření na ohni – nahlédněme pod pokličku historie

Kolébkou zrození ohně je Africký kontinent, zde dle nálezů archeologů poprvé tamější lidé zažehli plameny, které dávají teplo, bezpečí a umožňují vaření na ohni. Přesněji se tato doba datuje až na sta tisíce let před Kristem. Oheň je tedy na naší planetě už od nepaměti. V pravěku lidé pochopili, že ohnivé plameny zpracují potravu do stravitelnějšího stavu, který jejich tělu více vyhovoval. Oheň mimo jiné chránil i před divou zvěří a zajišťoval teplo v zimních měsících.

Vaření na ohni – co k němu potřebujete?

K vaření na ohni potřebujete především oheň, to se ví. Jak ho ale rozdělat, aby neuhasl během přípravy pokrmu a třeba nás při jídle svými zbytečky plamenů i zahřál?

Co je důležité?

  • K vaření na ohni potřebujte vhodné místo: určitě oheň nerozdělávejte uprostřed suchého lesa, nebo v prostředí, kde hrozí vznícení okolních předmětů. Rozdělat oheň byste měli přímo na zemi, ne na trávě, jehličí, či větvích. Případně vše, co může nečekaně hořet, odhrabejte a vytvořte si čistý podklad, třeba jen s hlínou. Místo můžete obložit i kameny. Myslete na bezpečí.
  • Připravte si podklad pro oheň: potřebujte suché klestí, nebo větvičky, z kterých vytvoříte základ pro podpal. Umístěte je doprostřed ohniště a zapalte. Plameny můžete rozdmýchat i mírným foukáním. Aby se oheň rozhořel, potřebuje vzduch.
  • Najděte vhodné dřevo a udělejte třísky: dřevo by mělo být suché a čisté. Nasekejte z něj tenké třísky, které pak opatrně naskládejte na již hořící klestí a větvičky.
  • Mějte po ruce větší kusy dřeva: abyste oheň podpořili, potřebujete mít po ruce větší kusy dřeva, které nesmí být rovněž mokré. Špalíčky přikládejte pomalu, abyste neuhasili plameny. Postupujte tak, jako byste stavěli týpí. Umístěte kusy dřeva dokola.
  • Až se oheň rozhoří, můžete ho opatrně podpořit opět rozfoukáním.
  • Začněte si chystat jídlo k vaření na ohni: chvíli bude trvat, než se vytvoří rozpálené uhlíky, které jsou potřebné pro přípravu jídla s příchutí ohně.

 vaření oheň

Vaření na ohni – jaké způsoby přípravy jídla vyzkoušet?

Pokud jste se dostali přes počáteční fázi, kdy již vaše ohniště vesele plápolá, je potřeba se rozhodnout pro to, jakým stylem budete váš pokrm v ohni připravovat. Vaření na ohni nabízí mnoho způsobů:

  • Jako děti si jistě pamatujete, jak jste jedli brambory pečené přímo v ohništi: a to je právě jeden ze způsobů, jak vaření na ohni pojmout. V tomto případě si ale musíte zodpovědně a trpělivě počkat, až se v ohništi vytvoří opravdu žhavé uhlíky – až posléze do nich můžete vkládat jídlo přímo, nebo například v alobalu. Pokrm je důležité hlídat, aby se nespálil. Pokud se na suroviny, které jste vložili do ohně bez alobalu, lepí popílek, nejspíš uhlíky nejsou dostatečně rozpálené.
  • Zůstaňme tak trochu stále ve vzpomínkách na dětství: rožnění je další způsob, jak si něco dobrého na ohni upéct. Mnozí z nás jako malí určitě rožnili na klacíku špekáček, který byl tou největší pochoutkou! Rožnit ale můžete kde co. Kus dobrého masa snad neurazí nikoho. Potřeba je pravidelně otáčet, aby se vám dobrota nepřipálila. I když někdo rád právě to spálené! Proti gustu…
  • Pokud jste tramp, jak se patří, budete mít s sebou v terénu určitě kotlík, v kterém je vaření na ohni dokonce i praktické. A výsledek stojí za to! Můžete připravit třeba svůj oblíbený gulášek.

Vaření na ohni je zážitek a bude vás bavit

Ať se rozhodnete pro vaření na ohni, nebo si budete chtít zpříjemnit večer rozděláním magických plamenů bez kuchtění, vždy se to stane zážitkem. Oheň má uklidňující účinky. Je ale potřeba s ním zacházet rovněž opatrně a s respektem. Plameny se záhy mohou proměnit v nepřítele číslo jedna, s kterým je boj urputný a v některých případech i marný. Přítelem se vám oheň stane pokaždé, když k němu budete přistupovat rozumně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je novoluní. Přejte si přání, při novoluní se plní. Je vhodný den na vnitřní očistu těla. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ÚTERÝ 31. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Ty zvyky jsou asi oblastní... U nás se na Štěpána rozhodně nejedla drůbež - husa bývala na Martina - ale uzené...

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Přeji Vám dobrý den. Čistě náhodou jsem narazila na Váš článek a i když nemám ve zvyku něco takového číst ani ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Vánoční svátky v sobě nesou symboliku a také tradice, které dodržovali naši předkové. A také my se je alespoň nějakou formou dodržovat snažíme. Dnes je druhý svátek vánoční. Završuje Vánoce a v křesťanské litur...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...