Čirůvka - málo známá, ale velmi chutná houba, se kterou v kuchyni vykouzlíte vždy něco dobrého
Čirůvka je houba, která není mezi lidmi příliš známá jako třeba její kamarádky bedly, václavky nebo praváci. Věřte ale, že se jedná o velmi chutnou houbu, kvůli které stojí za to jít na pár hodin do lesa a hledat. Existuje dokonce několik druhů, jako je třeba čirůvka májovka, čirůvka zemní nebo zelánka. Rádi vám poradíme, jak čirůvky od sebe navzájem rozeznat, kde je hledat a také co dobrého z nich v kuchyni pro rodinu a přátele připravit.
Smrž nevypadá lákavě, jeho chuť ale dostane každého! Poradíme také, jak na pěstování smržů doma
Čirůvka a její taxonomie
Čirůvek je mnoho druhů, mezi nejznámější patří čirůvka májovka, čirůvka zemní, čirůvka zelánka a čirůvka dvoubarevná. Ne všechny druhy se v lese vyskytují ve stejném období a na stejných místech. Jendo však mají společné. Všechny jsou jedlé a lze z nich připravit výtečné pokrmy. Hodí se však i jako léčivý pomocník. Velkou zajímavostí je, že čirůvka májovka dokáže snížit koncentraci cukru v krvi a vědci tvrdí, že 250 g této houby má srovnatelné účinky s inzulínem.
Říše: | houby (Fungi) |
Oddělení: | stopkovýtrusné (basidiomycota) |
Třída: | vyšší stopkovýtrusné (Homobasidomycetes) |
Podtřída: | houby rouškaté (Hymenomycetidea) |
Řád: | lupenotvaré (Agariceles) |
Čeleď: | čirůvkovité (Tricholomataceae) |
Rod: | čirůvka (Calocybe) |
Jak poznat různé čirůvky a kde je najít?
Jelikož je několik druhů čirůvek, není vždy snadné je rychle a bezpečně poznat. Pokud si však před vycházkou v lese nastudujete, jak mají houby vypadat, určitě si ji s žádnou jinou houbou nespletete. Kam na houby? Poradíme v našem článku.
Čirůvka májovka
Jak již název napovídá, houba roste od května. Může mít až 15 cm široké kloboučky žlutavé barvy, třeň je silná a bílá. Hledat ji ale nemusíte jen v lese. Narazit na ni můžete i na vlastní zahradě nebo v parku. Roste pod ovocnými stromy, nejvíce pod třešní nebo švestkou. Zajímavostí je, že národ Basků na Pyrenejském ostrově ji uctívá jako národní houbu.
Čirůvka zemní
Klobouček je velký asi 3-7 cm, v mládí je zvonkovitě sklenutý, později rozložený s hrbolkem nahoře. Barva je šedá nebo šedavě hnědá. Třeň má bělošedou bravu a na rozdíl od májovky je štíhlá a dlouhá. Roste především od září do listopadu, a to především v jehličnatých lesech, vzácně i v listnatých, hlavně na vápenci.
Čirůvka zelánka
Klobouček zelánky je široký 4-12 cm a je různě zprohýbaný, pevný a často znečištěný. Tento druh poznáte ihned podle zelenavě žluté nebo olivové barvy. Roste však velmi vzácně, spíše od srpna do listopadu v jehličnatých, hlavně borových, lesech.
Čirůvka dvoubarvá
Klobouček o velikosti 5-15 cm má do šeda zbarvený, na okrajích je však zbarven do běla. Třeň je tlustá asi 3 cm, válcovitá a krátká, mívá často fialová vlákna. Sbírat ji můžete od září do listopadu v hájích, sadech, na loukách i zahradách. Výjimečně se může objevit i na jaře.
Čirůvky a léčebné účinky: pomáhá při cukrovce
Léčivé účinky čirůvek znali již naši předkové, kteří je používali na podporu trávení, při zástavě krvácení nebo pro potlačení infekce. Čirůvka májovka a čirůvka fialová dokáže totiž pomáhat při cukrovce, jelikož snižuje hladinu cukru v krvi. Pokud trpíte cukrovkou, zkuste si dvakrát denně naordinovat lžičku její tinktury. Chcete vědět více o účincích nejen čirůvky? Podívejte se do ATLASU HUB.
Houba zabírá však také proti bolestem hlavy nebo nohou. Působí i na nespavost. Čirůvka topolová dokonce pomáhá proti srážení krve a potlačuje alergické reakce jako sennou rýmu nebo otoky očí.
Jak čirůvku upravit?
Houby obecně jsou vítaným doplňkem naší stravy a měli bychom je v kuchyni pravidelně připravovat. Obsahují velké množství bílkovin, aminokyselin, nerostných solí a několik druhů vitaminů.
Čirůvky se skvěle hodí na přípravu bílé omáčky, výtečné jsou čirůvky i při přípravě masa nebo na snídani k míchaným vajíčkům. Abyste se stali opravdovými experty v kuchyni, přinášíme několik receptů na úpravu čirůvek, se kterými okouzlíte i toho nejmlsnějšího strávníka.
Čirůvka - recepty 5x jinak
Čirůvku můžete připravovat na desítky různých způsobů a stále budete překvapeni, jak skvěle houba chutná a k čemu všemu se hodí. Ukážeme vám 5 oblíbených a chutných receptů, kterými je bílá omáčka, polévka z čirůvek, sekaná z čirůvek nebo lahodná paštika.
Čirůvka na opečené bagetce
Ingredience
- 1 cibule
- 6 plodnic čirůvky
- Kmín
- Česnek
- Sůl a pepř
- Mletá sladká paprika
- Kmín
Čirůvka na slanině - postup
Slaninu i cibuli nakrájíme na malé kostičky a osmahneme na pánvičce. K tomu přidáme očištěné a na plátky nakrájené čirůvky. Vše zaprášíme sladkou paprikou, trochu osolíme, opepříme a dáme kmín. Pořádně promícháme a přidáme utřený česnek. Takto vaříme do té doby, než se veškerá voda z čirůvek neodpaří. Podáváme na opečené bagetce potřené česnekem.
Čirůvková bílá omáčka
Ingredience
- Plodnice čirůvky májovky
- Citronová šťáva
- Smetana
- Hladká mouka
- Sůl
- Pepř
- Máslo
- ocet
Čirůvková bílá omáčka - postup
Nejdříve si očistíme plodnice májovky a nakrájíme na tenké plátky. Na pánvi rozpustíme máslo a přidáme houby. Mírně osmahneme, zalijeme vodou a necháme 10 minut podusit. Do misky dáme smetanu a rovnou zahustíme trochou mouky. Poté vlijeme k dušeným houbám, zalijeme trochou vody a vaříme asi ještě 20 minut. Omáčku osolíme, opepříme a pro lepší chuť můžeme přidat trochu octa a citronu. Omáčku podáváme s knedlíky a masem.
Sekaná z čirůvek
Ingredience
- 1 kg čirůvek
- 150 g slaniny
- Mléko
- 2 housky
- 1 vejce
- Strouhanka
- Sůl
- Sádlo/máslo
Sekaná z čirůvek - postup
Nejprve je potřeba houby udusit v mírně osolené vodě. Čirůvky pak společně s nakrájenou slaninou umeleme v masovém strojku. Housky si nakrájíme na kostky a namočíme v mléce. Přidáme je k pomletým houbám a slanině společně s vajíčkem a osolíme. Vše dobře promícháme a dle potřeby zahustíme trochou strouhanky. Z této směsi si vytvoříme šišku, kterou na závěr potřeme bílkem. Dáme na pekáč, který jsme si vymazali sádlem nebo máslem a pečeme asi 45 minut na 180-200°C. Jako přílohu můžeme podávat brambory nebo zeleninu.
Polévka z čirůvek
Ingredience
- 300 g čirůvek
- 1 mrkev
- 1 celer
- Slanina
- 1 cibule
- Mletá sladká paprika
- Majoránka
- 2 stroužky česneku
- Pepř a sůl
- Vývar
Polévka z čirůvek - postup
Na pánvičce na másle osmahneme najemno nakrájenou cibuli a na kostičky nakrájenou slaninu. K tomu přidáme nastrouhanou mrkev a celer i očištěné na plátky nakrájené čirůvky a restujeme. Po chvíli přidáme vývar a dochutíme červenou paprikou. Vše vaříme ještě cca 15-20 minut. Pak přidáme rozdrcený česnek, majoránku, sůl a pepř a zahustíme hladkou moukou. Povaříme dalších 5 minut a můžeme servírovat.
Paštika z čirůvek
Ingredience
- 400 g čirůvek
- 1 šalotka
- 4 stroužky česneku
- 1 chilli paprička
- 3 vejce
- Olivový olej
- Sůl a pepř
- Máslo
Paštika z čirůvek - postup
Očištěné houby nakrájíme na malé kousky. Nadrobno nakrájenou šalotku zpěníme na oleji, přidáme česnek, chilli papričku a houby. Vše osolíme, opepříme a dusíme asi 20 minut. Mezitím si v misce vymícháme 3 žloutky a 50 g másla do pěny a přidáme směs hub. Z bílků vyšleháme tuhý sníh a také přidáme do směsi. Pokud chcete, můžete vše ještě rozmixovat. Houbovou směs dejte do formiček, které jste si vymazali máslem a pečte asi 45 minut při 180°C. Poté necháme vychladnout a při servírování zalijeme přepuštěným máslem a dozdobíme koriandrem nebo jinou oblíbenou bylinkou.
VELKÝ HOUBOVÝ SERIÁL
Přečtěte si i ostatní díly našeho velkého houbového seriálu.
- díl: HŘIB KOVÁŘ - Neoblíbenější česká houba
- díl: SMRŽ - Netradiční pochoutka
- díl: BEDLA VYSOKÁ - Oblíbená česká klasika
- díl: VÁCLAVKY - Nejlepší houbový guláš
- díl: KLOUZEK: Slizká, ale chutná houba
- díl: RYZEC - Houba s vytékajícím mlékem
- díl: PÝCHAVKA - Houba, kterou si nespletete
- díl: ŽAMPIONY: Nejprodávanější houba
- díl: ČIRŮVKA: Velmi chutná květnová houba
- díl: MODRÁK: Modrající hřiby, které chutnají
- díl: KOLODĚJ: Fascinující modrák
- díl: HŘIB SATAN: Nebezpečně jedovatá houba
- díl: LIŠKY: Houby oblíbené v italské kuchyni
- díl: MUCHOMŮRKA RŮŽOVKA: Výtečná jedlá houba
- díl: KŘEMENÁČ: Nejvyhledávanější houba
- díl: HŘIB SMRKOVÝ: Nejoblíbenější houba
- díl: KOZÁK: Houba vyskytující se pod břízami
- díl: HLÍVA ÚSTŘIČNÁ - Léčivá houba na imunitu
- díl: JIDÁŠOVO UCHO - Exotická křupavá houba
- díl: HŘIB DUBOVÝ - Skvost houbařského košíku
- díl: HŘIB ŽLUTOMASÝ - Lidově hřib babka
Diskuse k článku
jarda
Redakce SZ
houbař
houbař
Jiří