Feminismus versus mužský šovinismus: Co se skrývá za těmito extrémními přístupy?
Feminismus a mužský šovinismus jsou dvě ideologie, které jsou sice velmi protichůdné svými názory, avšak staví na tom samém. O feministkách je známé, že bojují za práva ženského pokolení. Požadují rovnost pohlaví ve společnosti a stejné podmínky v ekonomické a politické sféře. Šovinisté (označovaní někdy i jako machisté) jsou muži, kteří často smýšlejí o ženách podřadně a neustále vyzdvihují mužskou převahu ve všech oblastech života.
Muži a ženy jsou obecně velmi rozdílné bytosti, přesto spolu tvoří páry, manželství, nebo profesní spolky. Vzájemná spolupráce a případné soužití staví na pevných pilířích tolerance, úcty a pochopení. Když však dojde k absenci těchto hodnot, lidé se radikalizují a bojují proti sobě. Výsledkem tedy může být jak feminismus, tak i šovinismus.
Feminismus versus mužský šovinismus: Co si společnost myslí o feministkách?
V čem spočívá feminismus a mužský šovinismus jsme si již nastínili. Jak je ale vnímán společností? Pojďme se na tyto faktory podívat z blízka. Jak lidé obvykle smýšlejí o feministkách? Vybrali jsme několik názorů:
- Zastupují ženy, které jsou zklamané životem, rozčílené a mají potřebu vybít si vztek na mužích: dámy, které nadchl feminismus, se snaží jít někdy až „přes mrtvoly“, mívají extrémní názory na mužskou roli ve společnosti a nejraději by „pány tvorstva“ hrdě sesadily.
- Snaží se zničit letité tradice: obecně jsou již léta dané role ženské a mužské, a to jak ve společnosti, tak i v rodinném životě. Mnoho lidí se obává, že feminismus tyto hodnoty může zcela zničit.
- Nedokážou se smířit s mužskou dominancí ve společnosti, která je daná již historicky: zarputilé feministky se nikdy neztotožní s tím, že by měly sedět doma a čekat na muže, nebo mu dokonce podstrojovat. Chtějí se v životě více společensky angažovat, mít stejně vysoké platy a významné pozice, jako druhé pohlaví.
Feminismus versus mužský šovinismus: Co si společnost myslí o šovinistech?
A jak je na tom vlastně mužský šovinismus? O něm standardně mezi ženami kolují také velmi specifické názory. Představme si některé z nich:
- Mužský šovinismus je spojen s „mindráky“: řada žen se domnívá, že muži šovinisté byli v minulosti poníženi ženami, nebo bojují s nějakými vnitřními „mindráky“, které souvisí s něžným pohlavím. Staví se tedy raději do opozice a dámy podceňují, ponižují a vnímají je jen jako hloupé „služky“.
- Šovinisté jsou ve skutečnosti „pod pantoflem“: některé dámy si myslí, že šovinistické poznámky v podstatě zakrývají to, že je mužský ve vztahu submisivní a doma mu vládne manželka, nebo partnerka.
- Pánové, kteří propadli šovinismu, žijí ve svém „omezeném“ světě: v ženském pokolení také panují názory, že muži, pro které se stal šovinismus životní ideologií, jsou úzkoprsí, omezení, neschopní přemýšlet objektivně.
A co znamená feminismus a mužský šovinismus pro vás? Ztotožňujete se s některými výše zmíněnými názory?
Feminismus versus mužský šovinismus: Co za nimi stojí z psychologické podstaty?
Za extrémními názory vždy stojí nějaké životní trauma, nebo způsob výchovy. Někdy se však objeví z čista jasna, bez jakékoliv příčiny. Psychologové mají jasno. Proč ženy zajímá feminismus?
- V rodině chyběla mužská role: dámy, které vyrůstaly v prostředí, kde otec nefiguroval vůbec, nebo se zkrátka nestaral, tíhnou k feministickým myšlenkám více. V nejdůležitějším období svého života se setkaly s mužskou neschopností a zklamáním.
- Dětství bylo ve znamení velice přísné výchovy: žena, která se setkala s velmi dominantním a přísným přístupem svých rodičů během dětství, bude mít pravděpodobně tendence v dospělosti vzdorovat a bojovat za rovnoprávnost, aby neztratila svou osobnost jako kdysi.
- Do života zasáhlo životní trauma: feminismus se může stát berličkou pro ty dámy, které byly v dětském věku zneužívané, ponižované, či týrané muži.
A proč se u mužů rozvine šovinismus? I v tomto ohledu psychologové popřemýšleli a projevili jisté názory:
- „Okoukání“ mužských vzorů v rodině: na malé děti velmi působí chování rodičů. Jsou totiž jako houba, která někdy absorbuje i to, co zrovna nechcete. Pokud chlapec vyrůstal v prostředí, kde byl otec dominantním elementem a neustále tento fakt dával najevo i vůči přístupu k manželce, odrazí se to i v dospělosti dítěte.
- Absence matky a zklamaní otce: šovinismus může oslovit také muže, které během dětství vychovával jen otec, přičemž matka rodinu opustila. Hoch si tedy do dospělosti nepřináší zdravý přístup k ženám a může je brát jako méněcenné z důvodu osobního zklamání a absence mateřského vlivu.
Ať se skrývá pravda v čemkoliv, je jasné, že feminismus a mužský šovinismus jsou obestřené názory extrémními, které jsou lidmi často negativně vnímané. Ve společnosti bude vždy panovat jistý „skrytý“ boj mezi mužským a ženským pohlavím. Důležité však je, udržet ho ve zdravé rovině a vybalancovat tak, aby byl spíše přínosný a podnítil toho druhého k lepším výsledkům.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku