5 tipů pro zlepšení výkonu a dosažení tréninkových cílů
Pokud cvičíte pravidelně, vaše výkony se určitě postupně zlepšují. Možná ale máte pocit, že to jde příliš pomalu. V takovém případě se zkuste zamyslet nad zkvalitněním přípravy, a to nejen z hlediska pohybu, ale i stravy nebo suplementů. Jak na výživový plán a výběr přírodních pomocníků?
1. Vyvážená strava
Klíčem úspěchu je pestrá a kvalitní strava. Pokud tedy vynecháte snídani a k obědu si naopak dopřejete až moc, žádné nakopávače ani anabolizéry vám nepomohou. Nehledě na to, že potřebujete dostatečné množství vitamínů a minerálů a také vyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů.
2. Voda – základ aktivního života
Rozhodně se do posilování nebo aerobního tréninku nepouštějte, pokud vám chybí hydratace. Před tréninkem se doporučuje pít hodně, ale postupně, aby se vám neudělalo špatně. To znamená, že byste měli tekutiny doplnit už dvě hodiny před cestou do posilovny. Ještě půl hodiny před sportem ale nezapomeňte na dalších 250 ml vody a ani během samotného cvičení pauzy na pití nevynechávejte.
3. Kvalitní spánek
Dalším pomocníkem na cestě k lepším výkonům je samozřejmě spánek. Jistě nemusíme zdůrazňovat, že je potřeba spát alespoň sedm hodin. Nicméně málokdo si uvědomuje, jak důležitou roli hraje pravidelný režim, díky kterému bude váš spánek kvalitnější a tělo i mysl se dokonale zregenerují.
4. Zahřátí a protažení svalů
Ještě než zahájíte posilování, musíte svaly protáhnout a zahřát. Úplně stačí krátká rozcvička a pětiminutový klus po rovině, abyste získali téměř stoprocentní jistotu, že předejdete případným zraněním. Zároveň tak budete pohyblivější a samozřejmě i výkonnější.
5. Přírodní nakopávače
Pokud to s posilováním myslíte vážně, můžete kromě klasických pre-workoutových doplňků stravy zkusit i stimulanty přírodního původu. V poslední době je oblíbený například kratom. Nejdříve se ale musíte vyznat v barvách tohoto rostlinného prášku, od kterých se odvíjí jeho účinky. Nejde přitom o různé druhy kratomu, ale pouze varianty vzniklé odlišným sběrem a zpracováním.
U začátečníků a příležitostných sběratelů bývá oblíbený zelený kratom, který v malých dávkách mírně stimuluje a ve větším množství naopak pomáhá s relaxací. Oblíbili si ho tedy i sportovci. Zkušené matadory pak zaujme spíš bílý kratom s jeho povzbuzující účinky, které jsou podobné stavům po vypití silné kávy.
K dalším osvědčeným alternativám patří ashwagandha známá také jako indický ženšen. Jedná se o ajurvédskou bylinu, která zvyšuje výkonnost a zlepšuje výdrž, protože podporuje okysličení krve.
Stejně tak zabraňuje tuhnutí a ochabování svalů. K zahození ale není ani klasický ženšen. Ten pro změnu pochází z jihovýchodní Asie, a pokud jde o jeho účinky, dodává energii tělu i duši, posiluje obranyschopnost a celkově zlepšuje fyzickou kondici.
Diskuse k článku