Hřib modračka - vzácně se vyskytující, ale chutný modrák, kterého si v lese nespletete!
Hřib modračka patří mezi chutné hřiby, které s láskou sbírají zanícení houbaři a který poznají i úplní začátečníci. Modráci, mezi které se řadí i tento hřib, jsou typické zmodráním své dužiny na poraněných místech. Stačí proto, abyste se hřibu dotkli nebo ho rozřízli a modrá barva je na světě. Narazíte na něj pod habry i lípami a připravíte z něj skvělé pochutiny. Připravili jsme si pro vás proto 3 recepty, kterými můžete bez obav pohostit každou návštěvu.
Hřib modračka a jeho taxonomie
Hřib modračka spadá mezi stopkovýtrusé houby. I když je jedlý, nepatří mezi příliš hojné druhy hub, jako jsou třeba bedle, hřib kovář nebo václavky. I přes to je však u houbařů oblíbený, jako ostatně všechny modrající hřiby. Nejste se jistí, jak hřib modračka vypadá? Podívejte se do ATLASU HUB.
Klobouk je široký 4 až 8 cm, zbarvený je do světlé nebo tmavé hnědé, zřídkakdy má také olivově hnědou bravu. Třeň je dlouhý 3 až 11 cm. Barva je žlutá, dužina také, ovšem rychle se velmi intenzivně při rozkrojení zbarvuje do modra. Od této vlastnosti také vychází jméno houby - modračka.
houby (Fungi) |
|
houby stopkovýtrusné(Basidiomycota) |
|
Agaricomycotina |
|
hřibotvaré (Boletales) |
|
hřibovité (Boletaceae) |
|
hřib (Cyanoboletus) |
Kde modrající hřiby rostou? Hřib modračka se vyskytuje velmi vzácně
Hřib modračka se vyskytuje především na písčitých půdách, a to od května až do října. Preferuje nevápenité půdy hlavně v listnatých a smíšených lesích. Nejčastěji jej můžete nalézt při houbaření pod lípami, méně výjimečně poté pod buky, olšemi nebo duby. Věděli jste, že každá houba má své specifické prostředí, kde obvykle roste? Pokud vás zajímá více, podívejte se na náš článek - kam na houby.
Tato houba se ale objevuje také mimo lesy, tudíž jej můžete najít také v alejích, zahradách a parcích. Pokud jej budete hledat v atlase hub, můžete se setkat i s jinými názvy, jako například hřib lipová, zahradní nebo modrák sadní. Vyskytuje se na mnoha místech světa, jako je Evropa, Asie, ale i Austrálie nebo Severní Amerika.
Záměna s jinými houbami je téměř nemožná, jelikož má tento hřib velmi specifický a charakteristický vzhled.
Hřib modračka a jeho léčivé účinky
Stejně jako téměř všechny jedlé houby, dodává i tento hřib našemu tělu mnoho prospěšných látek. Mezi ně patří provitamín A, vitamíny B, protikřivičný vitamín D, který se nevyskytuje v žádné jiné rostlině, ale jen v houbách. Dále se v houbě nacházejí důležité minerální látky, jako jsou vápník, hořčík, železo, draslík.
Hřib je hůře stravitelný. Akumuluje totiž arsen
I když je hřib modračka velmi chutný, měli byste si při jeho konzumaci dávat pozor. Je hůře stravitelný, a proto by ho neměli příliš často konzumovat ti, kteří mají potíže se zažíváním. Při konzumaci dbejte, aby prošel tepelnou úpravou alespoň po dobu 20 až 30 minut, jinak vás budou trápit žaludeční i střevní potíže.
Další riziko spočívá v tom, že tento hřib přirozeně kumuluje arsen. Jedná se o toxický polokovový prvek, který pro naše zdraví není příliš dobrý. Hřib ale nemůže způsobit člověku akutní otravu, ale ve větším množství může působit karcinogenně.
Hřib modračka v kuchyni
I když jsou tyto hřiby ve větším množství zdraví škodlivé, nemusíte se jejich konzumace obávat. Stejně není vysoká pravděpodobnost, že v lese nasbíráte plný koš, jelikož se vyskytuje opravdu zřídka.
Nezapomínejte však na to, že jej vždy musíte tepelně upravit, aby byl více vhodný ke konzumaci a také stravitelnější.
Hřib je velice chutný a v kuchyni s ním dokážete uvařit mnoho pokrmů. Hodí se nejen do polévek, na přípravu omáček, ale také do guláše. Lze jej také naložit nebo usušit a využít v kuchyni při vaření později.
Hřib modrák - 3 výtečné recepty do každé domácnosti
Pojďme si ukázat tři jednoduché a výtečné recepty pro případ, že se se vám podaří nalézt v lese při houbaření dostatečné množství. Vybrali jsme pro vás recept na houbové rizoto, restovaný modrák na topince a omeletu s houbami a mozzarellou.
Omeleta s houbami a mozzarellou - recept
Ingredience
- 6 vajíček
- 200 g hřibu modračky
- 2 mozzarelly
- 2 dcl bílého vína
- Olivový olej
- pažitka
- 1 stroužek česneku
- Sůl a pepř
Omeleta s houbami a mozzarellou - postup
Nejprve musíme houby důkladně očistit a nakrájet na plátky nebo kostečky. Do pánve dáme olivový olej a na něm houby restujeme asi 5 minut společně s jedním stroužkem česneku. Poté do pánve přidáme bílé víno a vaříme tak dlouho, dokud se víno neodpaří. V misce si mezitím rozšleháme 6 vajíček, která si osolíme a opepříme podle chuti.
Na další pánev si kápneme olivový olej a přidáme asi půlku rozšlehaných vajíček. Necháme asi 2 minutky na mírném plamenu, a poté na omeletu přidáme houby, které jsme si osmažili. K tomu navíc dáme několik plátků nakrájené mozzarelly. To vše opět zalijeme zbytkem vajíček a necháme 2 minutky pod pokličkou. Pak omeletu otočíme a opečeme i z druhé strany. Pokrm podáváme posypaný pažitkou.
Restovaný modrák na topince - recept
Ingredience
- Plátek chleba
- Čerstvý hřib modrák
- 1 stroužek česneku
- Menší cibule
- Citronová šťáva
- Rozmarýn, oregano, tymián
- Malý kousek másla
- Olivový olej
- Sůl a pepř
Restovaný modrák na topince - postup
Na pánvičce rozehřejeme olivový olej a orestujeme najemno nakrájenou cibuli. Na pánev přidáme rozmačkaný česnek a houby, které osolíme a opepříme. Vše pokapeme citronovou šťávou, přisypeme nakrájené čerstvé nebo sušené bylinky a důkladně promícháme. Na úplný závěr přidáme trochu másla.
Na druhé pánvi opečeme mírně chleba na topinku, kterou potřeme česnekem. Na topinku dáme směs z hříbků a můžeme podávat. Pro lepší chuť lze topinku posypat sýrem, například nivou nebo balkánským sýrem.
Houbové rizoto - recept
Ingredience
- 4 lžíce másla
- 1 cibule
- 3 stroužky česneku
- Sůl a pepř
- Citronová šťáva
- 100 g parmezánu
- 250 g rýže
- 0,7 l zeleninového vývaru
- 300 g hřibu modračky
Houbové rizoto - postup
Nejprve do hrnce dáme 3 lžíce másla a do měkka na něm podusíme česnek a najemno nakrájenou cibuli. Do hrnce přisypeme rýži, kterou zalijeme zeleninovým vývarem. Vše řádně promícháme, aby se nám rýže nenalepila na dno. Osolíme, opepříme, zakryjeme pokličkou a na mírném plamenu vaříme asi 15 minut, dokud se rýže neuvaří.
Mezitím si v pánvi rozpustíme zbytek mála, přidáme houby a dusíme. Osolíme, opepříme a dochutíme citronovou šťávou. Nakonec smíchejte rýži a houby dohromady, promíchejte a posypte nastrouhaným parmezánem.
VELKÝ HOUBOVÝ SERIÁL
Přečtěte si i ostatní díly našeho velkého houbového seriálu.
- díl: HŘIB KOVÁŘ - Neoblíbenější česká houba
- díl: SMRŽ - Netradiční pochoutka
- díl: BEDLA VYSOKÁ - Oblíbená česká klasika
- díl: VÁCLAVKY - Nejlepší houbový guláš
- díl: KLOUZEK: Slizká, ale chutná houba
- díl: RYZEC - Houba s vytékajícím mlékem
- díl: PÝCHAVKA - Houba, kterou si nespletete
- díl: ŽAMPIONY: Nejprodávanější houba
- díl: ČIRŮVKA: Velmi chutná květnová houba
- díl: MODRÁK: Modrající hřiby, které chutnají
- díl: KOLODĚJ: Fascinující modrák
- díl: HŘIB SATAN: Nebezpečně jedovatá houba
- díl: LIŠKY: Houby oblíbené v italské kuchyni
- díl: MUCHOMŮRKA RŮŽOVKA: Výtečná jedlá houba
- díl: KŘEMENÁČ: Nejvyhledávanější houba
- díl: HŘIB SMRKOVÝ: Nejoblíbenější houba
- díl: KOZÁK: Houba vyskytující se pod břízami
- díl: HLÍVA ÚSTŘIČNÁ - Léčivá houba na imunitu
- díl: JIDÁŠOVO UCHO - Exotická křupavá houba
- díl: HŘIB DUBOVÝ - Skvost houbařského košíku
- díl: HŘIB ŽLUTOMASÝ - Lidově hřib babka
Diskuse k článku