Kozák březový - taxonomie a tři výtečné recepty, na kterých si smlsnete
Doba sbírání hub patří mezi tu nejoblíbenější pro mnohé z nás. Náš národ patří k těm nejlepším houbařům. Od června až do listopadu můžete v lesích nacházet krásný kozák březový. Jak napovídá jeho název, nejčastěji se vyskytuje pod břízami. Má velice příjemnou chuť a vůni, tudíž se skvěle vyjímá v polévkách, omáčkách a dalších pokrmech. S jedovatou houbou si ho nespletete. Záměna je možná třeba s kozákem šedohnědým, který je také jedlý.
Kozák březový - taxonomie
Kozák březový patří do čeledi hřibovitých. Rozšířený je po celé severní polokouli. Klobouk má v průměru 5 až 15 cm, je světle šedohnědý i tmavohnědý. Za mlada má polokulovitý tvar, který později nabírá podobu bochníku chleba. Zprvu je na dotek suchý a plstnatý, starší plodnice jsou lepkavé a slizké.
Rourky jsou bílé, později nahnědlé. Třeň je vysoký až 18 cm. Má podobu válce a často je zprohýbaný. Je pokrytý šedými odstávajícími šupinkami. Poradíme vám, kam na houby! Přečtěte si náš článek.
- Říše houby (Fungi)
- Oddělení houby stopkovýtrusné (Basidiomycota)
- Pododdělení Agaricomycotina
- Třída Agaricomycetes
- Řád hřibotvaré (Boletales)
- Čeleď hřibovité (Boletaceae)
- Rod kozák (Leccinum)
Kozák - typické je soužití s kořeny vyšších rostlin
Jestli máte v oblibě kozáka, na lov se vydejte od června do listopadu. A kde ho najdete? Kozák březový je ukrytý hlavně pod břízami - soužití s kořeny vyšších rostlin je pro něj charakteristické. Ovšem naleznete ho i mimo les, například v trávě, vřesu, borůvčí. Chudší kyselé půdy jsou pro něj nejlepší.
Kozák březový se snadno může zaměnit za kozáka šedohnědého, ale nemusíte mít obavy. I tento kozák je jedlý. Rozeznat je od sebe můžete třeba tak, že kozák šedohnědý má světlejší šupinky na třeni.
Sbírat byste měli především mladé plodnice, jelikož starší kozáci jsou měkčí a nikoliv tak chutné. Kvůli vysoké vodnatosti se suší hůře, proto je lepší ho ihned zpracovat. Pokud byste si při sběru hub někdy nebyli jistí jejich určením, od toho je tu náš ATLAS HUB.
Kozák březový - léčivé účinky
Kozák březový má v sobě velké množství zdravých látek pro naše tělo. A jaké látky můžete v kozáku objevit?
- Vitamín A, B1, B2, E, D, K
- Minerální látky: vápník, sodík, železo, fosfor, mangan, draslík
Houby by se neměly sbírat v místech, která by mohla obsahovat vysoké množství olova, rtuti nebo arzénu. Houby vstřebávají i tyto nežádoucí látky z ovzduší a půdy.
Kozák březový - tři recepty
Kozák březový má skutečně příjemnou chuť i vůni. V kuchyni dokáže naše smysly hezky pohladit. Výborný je sušený, ale také v polévkách, omáčkách a dalších jídlech. Přichystali jsme si pro vás tři různé recepty, kterým neodolá žádný strávník u vašeho stolu. Pokud nevíte, jak na zpracování hub, přečtěte si následující článek.
Omeleta z kozáku - recept
Ingredience
- 200 g kozáku březového
- 1 šalotka
- Sůl a pepř
- 50 g anglické slaniny
- Vajíčka
- Petrželka
- Bazalka
Omeleta z kozáku - postup
Nejprve všechny houby očistíme a nakrájíme na tenké plátky nebo kostečky. Slaninu pokrájíme na kostečky a na oleji hezky osmažíme. K tomu přidáme najemno nakrájenou šalotku a houby. Vše dusíme pod pokličkou alespoň 15 minut. Osolíme, opepříme. Poté přidáme dvě rozšlehaná vajíčka s bylinkami a neustále mícháme. Na další pánvi si uděláme ze 3 vajíček omeletu a doprostřed vložíme houbovou směs. Omeletu přeložíme na půl a necháme ještě chvíli na pánvi. Nakonec na talíři ozdobíme čerstvou bazalkou a petrželkou.
Paprikové lusky plněné kozákem - recept
Ingredience
- 250 g kozáků
- 100 g mletého masa
- 1 cibule
- Sladká mletá paprika
- Pepř
- 1 vejce
- 100 g tvrdého sýra
- Čerstvá paprika
- 200g kečupu
Paprikové lusky plněné kozákem - postup
Houby pořádně omyjeme, očistíme a nakrájíme. Na olivovém oleji nebo sádle orestujeme do zlatova cibulku najemno nakrájenou a přidáme nakrájené houby. K tomu přidáme mleté maso s vajíčkem, sýrem, pepřem a solí a dusíme. Papriky očistíme, zbavíme vnitřních blanek a semínek a naplníme masovou směsí s houbami. V hrnci rozpálíme olej a ze všech stran zde orestujeme papriky. Plněné papriky s kozákem podáváme s rajskou omáčkou.
Závin z kozáku - recept
Ingredience
- 400 g kozáku
- 1 cibule
- 200 g dušené šunky
- 200 g plátkového sýra
- Listové těsto
- 4 vejce
- Sůl, pepř a kmín
Závin z kozáku - postup
Očištěné houby nakrájíme a na oleji osmahneme a podusíme do měkka asi 15 minut. Mezitím si na další pánvi zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli a přidáme podušené houby, kmín, sůl a pepř. Přidáme 4 vejce a za stálého míchání připravíme řidší smaženici a necháme bokem vychladnout.
Listové těsto si rozválíme na plát, ale ne příliš slabý. Nejprve na povrch dáme plátkový sýr, šunku a vrstvu smaženice. Zavineme, konce zahneme dospodu a dáme na plech. Závin potřeme žloutkem a pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů dozlatova. Podáváme nakrájený na plátky. Nestačily vám tyto recepty? Přečtěte si také recepty na houbovou omáčku.
VELKÝ HOUBOVÝ SERIÁL
Přečtěte si i ostatní díly našeho velkého houbového seriálu.
- díl: HŘIB KOVÁŘ - Neoblíbenější česká houba
- díl: SMRŽ - Netradiční pochoutka
- díl: BEDLA VYSOKÁ - Oblíbená česká klasika
- díl: VÁCLAVKY - Nejlepší houbový guláš
- díl: KLOUZEK: Slizká, ale chutná houba
- díl: RYZEC - Houba s vytékajícím mlékem
- díl: PÝCHAVKA - Houba, kterou si nespletete
- díl: ŽAMPIONY: Nejprodávanější houba
- díl: ČIRŮVKA: Velmi chutná květnová houba
- díl: MODRÁK: Modrající hřiby, které chutnají
- díl: KOLODĚJ: Fascinující modrák
- díl: HŘIB SATAN: Nebezpečně jedovatá houba
- díl: LIŠKY: Houby oblíbené v italské kuchyni
- díl: MUCHOMŮRKA RŮŽOVKA: Výtečná jedlá houba
- díl: KŘEMENÁČ: Nejvyhledávanější houba
- díl: HŘIB SMRKOVÝ: Nejoblíbenější houba
- díl: KOZÁK: Houba vyskytující se pod břízami
- díl: HLÍVA ÚSTŘIČNÁ - Léčivá houba na imunitu
- díl: JIDÁŠOVO UCHO - Exotická křupavá houba
- díl: HŘIB DUBOVÝ - Skvost houbařského košíku
- díl: HŘIB ŽLUTOMASÝ - Lidově hřib babka
Diskuse k článku