Strie v těhotenství lze snadno odstranit. Jaké metody pomohou?
Strie v těhotenství zpozoruje na svém těle téměř 90 % nastávajících maminek. Tento stav způsobuje zvyšující se hmotnost během růstu miminka. Kůže se tak postupně natahuje a v jistých partiích praská. Nejčastějším místem výskytu strií jsou stehna, břicho, hýždě nebo boky.
Pokud jste zaznamenala strie v těhotenství, nemusíte se ničeho obávat. Tato kožní nevzhlednost je lehce odstranitelná a nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Výskytu prasklinek na kůži však můžete i částečně předejít zvýšenou péčí o pokožku. Nyní vám poradíme, jaké metody mohou pomoci.
Strie v těhotenství a prevence jejich vzniku
Nejprve si pojďme říct, jak dojdete k tomu, aby se vás strie v těhotenství vůbec netýkaly. Můžete působit preventivně následujícími kroky:
- Myslete na dostatečný příjem tekutin přes den. Odborníci radí popíjet minimálně dva litry vody. Do pitného režimu ale můžete zařadit i zeleninové šťávy nebo bylinkové čaje vhodné pro gravidní ženy. Při dobré hydrataci nebudou mít strie v těhotenství šanci.
- Namasírujte pokožku během koupele pomocí masážního kartáče nebo žínky. Soustřeďte se na problematické partie jako je bříško, stehna a hýždě.
- Vyvarujte se značnému nárůstu hmotnosti během gravidity. Některé nastávající maminky mají za to, že musí jíst za dva, tak to ale není. Strava by měla být vyvážená, nikoliv objemnější. Čím více přiberete, tím větší je pravděpodobnost, že se vám vytvoří strie v těhotenství. A když už jíte více než obvykle, věnujte se vhodné pohybové aktivitě. Udělá dobře jak vám, tak i miminku.
- Hydratujte kůži speciálními krémy i olejíčky. Na trhu se nabízí celá řada produktů, které pomohou předcházet vzniku strií v těhotenství.
Strie v těhotenství a jejich řešení
Patříte mezi ty maminky, které trápí strie v těhotenství? Pak vsaďte na tyto skvělé metody, které s nimi efektivně zatočí:
- Dopřejte si koupel a následnou masáž pokožky: zatočte se striemi jednoduše tak, že se naložíte do vany s teplou vodou na pár minut a pak pokožku na problematických místech řádně promasírujete pomocí olejíčku. V tomto ohledu spíš dávejte přednost přírodním produktům (např. od Weledy nebo Saloos).
- Zacvičte si: strie v těhotenství mohou potrápit leckterou maminku, která si nechává záležet na svém vzhledu. Pomoci k jejich odstranění mohou lehké cviky. Dle fyzické kondice je vhodná třeba jóga nebo třeba pilates. Doporučovaný je ale i běh a plavání.
- Navraťte se k přírodě: nejen v drogériích najdete účinné prostředky na odstranění strií. Skvěle dokáže pomoci i gel z listů aloe vera, který nanesete na problematické partie, necháte působit čtvrt hodiny a nakonec smyjete. Ve výhodě budete, pakliže tuto rostlinu pěstujete doma. Kromě aloe vera pak můžete vyzkoušet i obyčejný med. Měl by být však čistě přírodní. Namažte jím strie, nechte zaschnout a následně pokožku pečlivě omyjte.
- Aplikujte peeling pokožky alespoň jednou za týden: nemusíte však utrácet za předražené produkty. Postačí vám například obyčejná jedlá soda. Ta je totiž šetrná k pokožce.
- Pomůže i kúra s citronovou šťávou: při pravidelném používání strie v těhotenství snadno „vyhladíte“ i nanášením čerstvé citronové šťávy na popraskanou kůži (ideálně každý den). Necháte působit deset minut a pak opláchnete. Posléze pokožku ošetřete vhodným hydratačním krémem.
- Nezapomeňte relaxovat: dlouhodobý stres, jak je známo působí i na kvalitu pokožky. Proto se snažte odpočívat a myslete pozitivně. Hojící procesy tím jen podpoříte a strie v těhotenství se stanou brzy minulostí.
Strie v těhotenství a odstranění pomocí rázové vlny
Nepomáhají žádné alternativní metody na vzniklé strie v těhotenství? Potom můžete zauvažovat o jejich odstranění pomocí rázové vlny (kombinace elektrických a akustických pulzů). Tuto proceduru nabízí mnoho klinik zabývajících se estetickou medicínou. Na rázovou vlnu však můžete docházet až tehdy, kdy porodíte a nebudete kojit. Kontraindikací jsou pak i poruchy krevní srážlivosti. Podle ošetřené partie na těle se následně odvíjí ceny. Počítat však můžete s částkami kolem 1200 až 2000 korun za jedno ošetření. Samotná procedura je nebolestivá a neinvazivní.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku