Po roce se vrací jarní alergie. Nejlepší přírodní prostředky, které mohou pomoci
Říká se, že jaro je nejkrásnějším obdobím roku. Rozhodně to však neplatí pro alergiky, kteří nyní začínají doslova trpět. S nástupem jara se objevují i první sezónní alergie. Jakmile venku začne poletovat pyl, alergici vytahují kapesníky a bojují se sennou rýmou. Je vůbec možné na jarní alergie nějak vyzrát, abychom nemuseli užívat spoustu léků?
Právě pyl je rozhodně největším spouštěčem jarní alergie. Stromy, trávy i plevel uvolňují drobná zrnka pylu do vzduchu. Když se však dostanou do nosu alergika, spustí se v jeho těle obranná reakce. Imunitní systém vyhodnotí pyl mylně jako nebezpeční a uvolní protilátky, které alergeny napadnou. To vede k uvolňování histaminu do krve. Právě histaminy způsobují rýmu, svědění očí a další známé příznaky alergie.
Jarní alergie: Pyl je všude kolem
Pyl není jen o rostlinách ve vašem okolí, cestovat totiž může ve velice širokém okruhu. A rozhodně nejde jen o traviny, jak se často říká. Mezi běžné spouštěče jarní alergie patří také stromy (olše, bříza, buk, moruše, dub, borovice, topol či vrba). Pyl bývá ve vzduchu ve větším množství obzvláště ve větrných dnech. Naopak při dešti mají alergici většinou klid. Problém však je, že déšť způsobuje zase růst plísní, které jsou uvnitř i venku. A oblíbený jarní úklid zase rozproudí roztoče, tedy další poměrně častý alergen.
Jde dohromady alergie na kovy a hodinky?
Zbavit se alergie a kožních nemocí bez léků? Víme, jak na to!
Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie
S jarní alergií běžte k lékaři
Jestliže se u vás jarní alergie objeví poprvé nebo se váš stav zhorší, rozhodně byste měli navštívit lékaře. Ideálně alergologa. Ten vám provede kožní text, kdy pod povrch kůže drobnou jehličkou vpíchne malé množství alergenu. Pokud jste na danou látku alergičtí, vytvoří se na pokožce malý červený hrbolek. Podle toho lékař zjistí, na co vaše tělo negativně reaguje.
Léky na jarní alergie
Existuje mnoho léků, které mohou příznaky jarní alergie potlačit nebo zmírnit. Mezi běžné patří klasická antihistaminika. Kýchání, smrkání či svědění eliminují tím, že snižují množství histaminu v těle. Takzvané dekongestanty zase zmenšují zduření v nosních průchodech, čímž zmírňují překrvení a otoky. Zatímco antihistaminika bývají obvykle v tabletkách, dekongestanty jsou ideální jako forma nosního spreje. Steroidní nosní spreje zase zmírňují zánět. A někdy je třeba použít i speciální volně prodejné oční kapky, které mají zmírňovat svědění a slzení očí. Ostatně podobnou službu ale umí udělat i světlík lékařský. Uvařte si z něj čaj, přelijte přes plátno a tekutinu si přikládejte za pomoci kousků látky na oči nebo si jí oči pravidelně vytírejte.
Přírodní léčiva na jarní alergie
Spoustu zajímavých přípravků na jarní alergie má i alternativní medicína. Poměrně hojně využívaný je nosní výplach, kdy se smíchá teplá voda, trošku soli a jedlé sody. Směsí se odstraní hlen a pročistí dutiny. Dále je možné ve formě čajů, tinktur nebo třeba kapslí využívat služeb bylin. Vhodná je mladá čerstvá kopřiva, list černého rybízu, perila křovitá, pampeliškové listy, andělika lékařská, světlík lékařský, šišák bajkalský, bazalka, rooibos nebo ořešák královský. Skvělé jsou i takzvané medicínální houby. Přičemž nejvýhodnější na jarní alergie je žampion mandlový. Vyzkoušet ale můžete i houbu reishi nebo cordyceps. Všechny mediciální houby pak podporují správné funkce imunitního systému.
Jarní alergie a optimální jídelníček
Pro zmírnění jarní alergie je rovněž vhodná úprava stávajícího jídelníčku. Rozhodně je důležité ulevit játrům, ale ani bychom neměli zatěžovat jiné orgány. Především se jedná o průmyslové zpracované potraviny, polotovary a jídla s obsahem chemických barviv a aromat. Vynechat bychom měli i trvanlivé potraviny se spoustou konzervantů či zbytečných přídatných látek. Při jarní alergii bychom si pak měli dávat pozor také na příjem rafinovaného cukru a bílé mouky. A je rozhodně žádoucí omezit i alkohol či kofein.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku