Pěstování bylinek: Rýmovník

Pěstování bylinek: Rýmovník

Pěstování bylinek má rozhodně své výhody. Nejen, že vám udělají krásnou dekoraci, pročistí vzduch v místnosti, ale navíc poslouží i vašemu zdraví. A co víc, skvěle chutnají v běžných jídlech. Jednou z bylinek, kterou se vyplatí pěstovat, je rýmovník. Občas se označuje jako řecký eukalyptus nebo kubánské oregano. Vůně i chuť jeho listů totiž připomíná hned celou řadu bylin - v jednom. Co všechno rýmovník dokáže? A jak být při pěstování rýmovníku úspěšný?

Čtěte také:

Vyrobte si domácí sirup z rýmovníku a zbavte se nachlazení i stresu

Pěstování rýmovníku? 10 důvodů proč ano

  1. Rýmovník odpuzuje hmyz.
  2. Pomáhá s nachlazením, bolestí v krku a horečkami.
  3. První pomoc při popáleninách.
  4. Podporuje imunitní systém (obsahuje vitamín C).
  5. Upravuje trávení - pomáhá při žaludečních potížích nebo nevolnostech.
  6. Reguluje krevní tlak.
  7. Zklidňuje organismus - pomáhá při nespavosti, nervozitě, snižuje dopady stresu.
  8. Ulevuje při bolesti hlavy.
  9. Zvyšuje produkci mateřského mléka.
  10. Podporuje činnost ledvin - pomáhá vyloučit toxiny s těla (vhodný jako součást detoxikace). Přečtěte si další účinky rýmovníku

Pěstování rýmovníku - jak si rostlinu pořídit

Nejsnazším způsobem pořízení je samozřejmě koupě rostlinky v zahradním centru. Obvykle jsou k dispozici po celý rok. Dalším ze způsobů je odstřihnutí jedné lodyhy i s listy, která se následně dá zakořenit do vody. Proces trvá přibližně 3 týdny. Poté se pěstování rýmovníku přesouvá do květináčku s běžným zahradním substrátem. Podobně přistupujeme i k množení rýmovníku - opět stačí odstřihnuté lodyhy nechat zakořenit. Rýmovník můžete množit celoročně, s výjimkou zimního období. Přečtěte si více o rýmovníku

Jak na pěstování rýmovníku 

Rýmovník je v zemi původu keřem. Ve středoevropských podmínkách však venku nezvládne zimní období. Z tohoto důvodu se zpravidla pěstuje celoročně jako „pokojová rostlina.“ Má rád rozptýlené světlo, tzn. pobyt ve světlé místnosti nebo na parapetu, avšak bez přímého dopadu (zejména poledního) slunce. Listy mají tendenci se jinak spálit. Z hlediska výběru půdy není pěstování rýmovníku náročné. Je vděčný i za běžný zahradnický substrát, který můžete namíchat s pískem nebo trochou perlitu, čímž mu zeminu odlehčíte. 

Rýmovník není náročný ani na zálivku. Neuškodí mu, když na zalévání občas zapomenete. Svou zásobu vody drží v listech. Jako podporu můžete přihnojovat klasickým hnojivem, ale pokud plánujete využít jeho léčivých účinků, zvolte spíše hnojiva pro bylinky. Pokud chcete v pěstování rýmovníku pokračovat i další rok, je třeba jej na jaře přesadit do většího květináčku. Pokud se vám však rozroste, můžete přesadit i během roku.

Na co si dát pozor při pěstování rýmovníku

  • Pravidelně jej zaštipujte, rostlina bude košatější.
  • Škodí mu časté přelévání. Začne žloutnout a hnědnout.
  • Je velmi náchylný na zimu.
  • V zimním období mu dopřejte dostatek světla a spíše sucho.
  • Vyžaduje hodně světla (nikoli přímé slunce). Ideální je východní okno.
  • Pokud se rostlině začnou „kroutit“ listy, je potřeba zalít.
  • Pozor na průvan a výkyvy teplot.

Jak využít a uchovat sílu rýmovníku?

Způsobů, jak využít vlastností rýmovníku, je hned několik. Narozdíl od ostatních bylin však nejde usušit (respektive je to velmi náročné). Jeho listy obsahují příliš vody. Jak tedy z pěstování rýmovníku mít ten nejlepší užitek?

  1. Využijte sílu čerstvých listů - podobně jako aloe vera (přečtěte si více o aloe vera) pomáhá šťáva z listů rýmovníku při popáleninách. Rozdrcené listy v dlaních slouží i jako přírodní repelent. Je skvělý do jídla, zejména k dochucení masa nebo jako součást zálivky do zeleninového salátu.
  2. Odvar / čaj z rýmovníku - při nachlazení, žaludečních potížích nebo záchvatu astmatu. Pro silnější účinek přimíchejte lžičku medu (doplníte odvar o minerály a vitamíny).
  3. Udělejte si domácí sirup z rýmovníku- recept - uvolňuje hleny, ulevuje při bolesti v krku a působí i zklidňujícím způsobem na nervový systém (používá se při nespavosti nebo náročném stresovém období).
  4. Udělejte si domácí mast z rýmovníku - blahodárně působí (nejen) na suchou kůži, podporuje hojení ran a popálenin, je podpůrný při léčbě nemocí dýchacích cest (aplikuje se pod nos, na spánky nebo na hrudník).

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?