Cviky, které byste měli cvičit se svými dětmi
Už je to rok, co se většině dětí zavřely kroužky. Děti často byly zvyklé i několikrát týdně propotit tričko a najednou sedí doma a čas od času se možná pobavit na místním hřišti. Ale i to je v mnohých částech republiky uzavřeno páskou. Jenž pro zdraví dětí je pohyb nezbytný. Stejně jako to propocené tričko. Nehledě na to, že svaly, šlachy, klouby, plíce, srdce… celé tělo musí být pravidelně protahováno a trénováno, jinak jednoduše zleniví, zcitliví a oslabí. Jak děti alespoň trochu podpořit? Zkuste s nimi cvičit doma.
Cvičení pro děti: Jde o zdraví
Samozřejmě vždy záleží na povaze dítěte, jeho fyzických možnostech a schopnostech, ale výmluvy, že se mu nechce nejsou argumentem. Mnoho dětí během toho roku bez činnosti dokonce nabralo desítky kilogramů. Nevěříte? Stačí dvě kila měsíčně a rázem je to pořádný průšvih! Protože o zdraví dětí se nepostará nikdo jiný než my, s chutí do toho! Na pomoc si můžete vzít nejen svou představivost, ale také internet. Naleznete zde řadu skvělých námětů pro různé věkové kategorie, ale také škálu cviků, ve kterých má šanci objevit se každý. Je třeba připomenout, že každému cvičení předchází zahřátí, protažení, pak samotná akce a následná relaxace. Svaly se připraví na pohyb a vy minimalizujete zranění. Zároveň je třeba pravidelnost, proto si určete den, kdy se cvičit bude. Dobré je alespoň 3× týdně 30 minut (ideální však 45–60 minut i s protažením a relaxací).
Cvičení pro děti: Proč cvičit?
Může se zdát, že dítě, které vyběhne s kamarády ven se o svůj pohyb postará. Ano, to tričko pravděpodobně propotí, pokud nesedí za prvním stromem. Problém může být s využitím jednotlivých svalových skupin. Navíc špatný pohybový návyk v mladém věku zvyšuje pravděpodobnost bolestivých problémů ve věku pozdějším. Cviky pro děti by měly být také o koordinaci, posílení středu těla, „ladnosti“ pohybu a rozsahu pohybu. Nejde o utržení či švih, ale skutečné posílení patřičných svalových skupin.
Cviky pro děti: Jaké zařadit pro jejich uvědomění a protažení?
- Postavte se rovně. Tlak za temenem, pod krkem jablko. Nehrbte se, nezvedejte ramena. V tomto postavení začněte pomalu hlavu vpravo a vlevo, aniž byste zvedali bradu. Pak cvik upravte tak, že zprava doleva jdete v předklonu. Nešvihat.
- Postavte se s nohama na šíři pánve. Rozpažte. Pomalu se otáčejte v pase tak, aby jedna ruka šla za tělo a druhá před tělo. Nešvihat! Lokty vytáčejte vzhůru (neklesají), ale nezvedejte ramena. 10× na každou stranu.
- Postavte se v širokém stoji (celá chodidla na zemi, vnější strana vodorovně). Překloňte se tak, aby dlaně byly na zemi. Pak pomalu otáčejte pravou ruku vzhůru a levá zůstane na zemi. Snažte se otáčet v páteři, nejen vyvracet rameno. Oči sledují ruku, která se zvedá. Nekrčte kolena, váha spíše na špičkách. Pak strany otočte. 10× na každou ruku
- Postavte se tak, aby váha těla byla spíše na špičkách. Nohy přibližně na šíři pánve. Ruce dejte do předpažení. Zvedejte se pomalu na špičkách, aniž byste kamkoli vytočili paty. Pomalu zase klesejte. Opakujte 10×.
- Klekněte si a ruce v bok. Střídejte sed na patách, pomalé zvednutí a zpět. Opakujte 10×.
- Klekněte si a ruce dejte před sebe. Nesedíte na patách. Zvedněte jedno koleno a postavte se na chodidlo. Pořád držte zadeček nízko. Přidejte druhou nohu, takže budete v podřepu. Zase nohu dejte do kleku. Opakujte na každou nohu 8×.
- Choďte po místnosti jako vojáci. Zkuste být co nejtišší. Zvedejte koleno co nejvíc a vždy protilehlou ruku. Pomáhá i se všemi „dys-“ poruchami, zapojuje totiž obě mozkové hemisféry.
- Lezení po čtyřech. Vězte, není „tak jednoduché“. Vždy zároveň zvedněte končetiny křížem. Nevytáčejte pánev! Neprohýbejte se v bedrech. Dívejte se dopředu. Zvedněte pravé koleno a levou ruku. Pravé koleno rovným kontrolovaným pohybem vpřed položte až za pravou dlaň. Zároveň s tím položte levou ruku. Pomalu! Pak opakujte s levou nohou a pravou rukou. Lezte po místnosti. Důležité je nevytáčet pánev a neprohýbat se.
Cvičení pro děti: Tipy na závěr
- Cvičení s dětmi může být skvělá motivace i pro dospělé. I ti totiž potřebují své protažení.
- Pozor na kolena a záda.
- Při cvicích zapojujte svaly, švih ani „vykroucení“ není cílem.
- Dnes vás něco bolí? Vyrazte na procházku. Hranice 10 000 kroků je pro mnohé strašidelná. Zkuste tedy postupně navyšovat. Začněte na 6 000 krocích. V praxi je to 2× denně běžným tempem 30 minut (přibližně 2 km). Ani si nevšimnete, že jste to ušli!
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku