Svatá Anna, chladno z rána! Jak moc jsou svatoanenské pranostiky pravdivé?
Právě dnes, tedy 26. července slaví svůj svátek Anna. Pro naše předky bylo toto datum jakýmsi zlomem v letním období. A ne nadarmo vzniklo přísloví “Svatá Anna, chladno z rána”. Ať chceme nebo ne, půlka prázdnin je pryč a počasí nám to brzy začne dávat najevo nižšími ranními teplotami.
Dny kolem svátku svaté Anny bývají (ač to samozřejmě dnes už není pravidlem) nejteplejším obdobím roku. Naši předkové měli všechno velmi dobře vysledované. A právě svátek svaté Anny byl jedním ze zlomů. Horkých letních dnů si sice ještě můžeme užít, ale rána už od teď budou zkrátka studenější. Není výjimkou, že mezi denními a brzkými ranními teplotami mohou být rozdíly klidně i dvacet stupňů. Svatá Anna je tedy jakýmsi odkazem, který předpovídá období vlahých nocí a také studených, někdy i mlhavých rán. I když je podzim ještě velmi daleko, tak příroda už nám začne dávat jasně najevo, že horké léto zkrátka bude vystřídáno.
Kdo byla svatá Anna?
Svatá Anna a svatý Jáchym měli být údajně rodiči Panny Marie a prarodiči Ježíše Krista. Právě jméno Anna má svůj původ v hebrejštině a znamená v překladu “milostivá” nebo “milostiplná”. Povídá se, že právě svatá Anna s Jáchymem byli pastýři. Sami se měli dobře a tak pomáhali druhým. Jenže i oni sami měli své trápení, neboť se jim dlouho nedařilo počít děťátko. Svatý Jáchym se proto vydal do pouště, kde po dobu čtyřiceti dnů držel půst a jen se modlil, aby mohli mít dítě. Po jeho příchodu zpět k Anně se jim zjevil anděl a oznámil jim, že modlitby Jáchyma byly vyslyšeny. Zanedlouho tak svatá Anna povila děťátko, které dostalo jméno Marie.
Svatá Anna je dodnes patronkou matek i manželství. Drží ochrannou ruku také nad rodičkami a porody. Je však i ochránkyní mlynářů, horníků, krejčích, tkalců, provazníků či truhlářů. Některá města dokonce svatou Annu mají za svoji patronku. Například jde o Florencii, Neapol či Innsbruck. Dále pak ochraňuje i celé země, například Bretaň či Quebec. V Česku je svatá Anna například patronkou obce Malá Veleň na Děčínsku. Zde najdete i kostel, který je svaté Anně zasvěcený.
Svatá Anna v očích meteorologů
Zatímco naši předkové měli všechno sice hezky zmapované, my na to dnes jdeme vědecky, a tak i meteorologové mají vysvětlení, proč právě tato pranostika dodneška s oblibou mezi lidmi koluje. Vzhledem k tomu, že jsou v tento čas delší večery, tak právě oni mohou za to, že jsou rána chladnější. Oproti červnovému letnímu slunovratu se noci prodlužují, a to až o hodinu. Den se zase naopak zkracuje. Tudíž dochází k tomu, že se dříve stmívá. Noci jsou delší a postupně přichází chladnější počasí. Přičemž nejchladněji bývá po ránu v tomto časovém období v údolích.
Svatá Anna je u Čechů oblíbená
Podle Českého statistického úřadu patří jméno Anna v České republice mezi velmi populární. Ta se v žebříčku oblíbenosti drží na předních příčkách už značně dlouho. Ostatně také proto je v Česku velký počet nositelek tohoto jména. Jméno Anna nosí 134 819 žen u nás. V ČR jde o 14. nejčastější jméno. Mezi nejznámější české Anny patří například Anna Polívková, Anna K., Anna Geislerová, Anna Kameníková, Anna Vaverková. Z minulosti je to pak bez pochyby Anna Přemyslovna, Anna Lucemburská, Anna Habsburská či Anna Jagelonská.
Svatá Anna a pranostiky spjaté s jejím svátkem
-
Svatá Anna – chladné rosy z rána.
-
K Anně svatý, hodina ze dne se tratí.
-
Zvětšují-li na svatou Annu mravenci své hromady, lze očekávati zimu tuhou.
-
Bude-li na svatou Annu bouřka, bude v zimě mnoho závějí.
-
Je-li svatá Anna prokřehlá, přijde zima studená.
-
Svatá Markyta hodila srp do žita, svatá Anna, ta ho vzala a sama žala.
-
Prší-li o svaté Anně, bude sladká řepa.
-
Svatá Anna – vše dozrává.
-
Fouká-li na svatou Annu vítr dopoledne, bývá drahá pšenice, fouká-li vítr odpoledne, bude drahý ječmen.
-
Svatá Anna požala, co Markéta začala.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku