Pěstování bylinek: Kurkuma
Indický šafrán nebo také kurkuma. To je známé koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Pěstovat můžete bylinku i doma a mít ji tak vždy po ruce hezky čerstvou. Koření se hojně využívá v kuchyni do polévek, přidává se do rýže, k marinádě na maso anebo k fazolkám. Kurkuma má silné léčivé účinky. Mnohé studie dokazují, že tlumí zánětlivá onemocnění a potlačuje bolesti.
Kurkuma pochází z Indie
Kurkuma je koření, které pochází ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Pochází z Indie, hojně se využívá však nejen v indické kuchyni, ale i perské, pákistánské nebo thajské. Přečtěte se, jaké má kurkuma léčivé účinky.
Kurkumovník dlouhý je vytrvalá bylina, která má zdužnatělé oddenky. Z něj vyrážejí dlouhé řapíkaté listy, stonek může měřit až 1,5 metru. Mezi listy vyrůstá klas s bledě žlutými květy.
Kurkuma: Pěstování doma i na zahradě
Kurkumovník se pěstuje obdobně jako zázvor (přečtěte si o pěstování zázvoru). Můžete si jej vysadit na zahradě ve skleníku, ale i doma v květináči a mít ho jako okrasnou rostlinu. Abyste vypěstovali skutečně krásnou rostlinu, ze které si připravíte koření, je potřeba ji dobře vysadit:
- Hlíza se sází do lehké písčitohlinité půdy.
- Na dno květináče dejte drenážní vrstvu.
- Kurkumovník vysaďte na teplé a slunné stanoviště.
- Pokud ji budete pěstovat doma, ideální je jižní nebo východní okno.
- Bylina potřebuje dostatek vláhy - pravidelně zalévejte a roste.
- 1krát za 14 dní je vhodné bylinu přihnojit.
Kurkuma: Pěstování vyžaduje teplo a světlo
Pěstování kurkumovníku není tak složité, jak se může zdát. Důležité je pamatovat na to, že má ráda teplo. Když teploty venku klesnou pod 15 stupňů, přeneste rostlinu do domu. Aby vám bylina přezimovala, dejte ji do místnosti s teplotou okolo 7 stupňů.
Holé hlízy, které přezimují mimo zeminou, nezaléváme ani nerosíme. Pokud necháme bylinu zazimovat v půdě, pak omezíme zálivku. Na přelomu března a dubna můžete kurkumovník opět vysadit do substrátu a umístit na teplé a slunné místo.
Při kuchyňské účely se pěstuje Curcuma longa nebo Curcuma rotundifolia. Pokud chcete pěstovat bylinu jako okrasnou rostlinu doma, pak je nejvhodnější Curcuma alismatifolia.
Kurkuma v kuchyni
V každé kuchyni a jídelníčku by měla mít kurkuma své místo, jelikož má mnoho léčivých účinků. Kurkumovník vyjměte z květináče, oddenky důkladně očistěte, zbavte kořenů a dejte do hrnce s vodou vařit. Po uvaření oddenky usušte a poté rozemelte na prášek.
Zajímavostí je, že žluté barvivo, které je pro kurkumu tak typické, se využívá k barvení textilií, potravin, ale i v kosmetickém průmyslu. V kuchyni se používá jako součást koření, a to nejen pro kari koření.
Kurkuma se kombinuje hlavně s pepřem, hřebíčkem, chilli, fenyklem, česnekem nebo kokosovým mlékem. Koření lze přidat do omáček, zálivky, na vejce, k čočce nebo do rýže. Vyzkoušejte zajímavý léčivý recept z kurkumy - zlaté mléko.
Kurkuma a její léčivé účinky
Na závěr pro vás máme 15 důvodů, proč by neměla kurkuma v domácnosti chybět:
- Přírodní antiseptikum, vhodné pro dezinfekce rány.
- Chrání proti rakovině prsu a plic.
- Podílí se na metabolismu tuků a pomáhá redukovat hmotnost.
- Zpomaluje progresi Alzheimerovy choroby.
- Urychluje hojení rán.
- Podporuje trávení a působí proti nadýmání.
- Má silné antioxidační účinky.
- Pomáhá při bolestech svalů.
- Působí příznivě na játra.
- Využívá se pro očistu těla.
- Snižuje depresivní stavy.
- Zvyšuj elasticitu vazů.
- Čistí energetické kanály těla.
- Zmírňuje migrénu.
- Snižuje riziko vzniku leukémie u dětí.
Diskuse k článku